• Przystań
  • Autor
  • Inspiracje
  • Kontakt

Różnice, którymi kierujemy się rozpoczynając swoje aktywności zawodowe.

Piramida Zmarzlińskiego, a piramida Maslowa

by Szczepan Zmarzliński

Różnice, którymi kierujemy się rozpoczynając swoje aktywności zawodowe.

Piramida Zmarzlińskiego, a piramida Maslowa

by Szczepan Zmarzliński

by Szczepan Zmarzliński

Przedstawiam 6 zauważonych przeze mnie modeli, którymi motywujemy się, rozpoczynając nasze nowe aktywności. Zależnie od pułapu rozwoju, w którym się znajdujemy, są one mniej lub bardziej spójne z nami. Jeśli kierujemy się swoją pasją, to wówczas nasze zadowolenie z pracy jest zdecydowanie większe.

Moja lista to:

6. Poszukiwanie pracy;
5. Poszukiwanie Klienta;
4. Poszukiwanie pieniędzy;
3. Poszukiwanie wolności finansowej;
2. Poszukiwanie pasji;
1. Droga pasji.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym punktom:

6. Poszukiwanie pracy.
Jeśli jesteśmy na tym poziomie, nie zastanawiamy się zbyt wiele co nas w życiu kręci. Chcemy po prostu znaleźć pracę, aby móc zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. W ten sposób możemy szukać pracy, nie znając za bardzo siebie lub w momencie, kiedy mamy bardzo niską samoocenę, pewność siebie.

5. Poszukiwanie Klienta.
W tym wypadku zdajemy już sobie sprawę, że tak właściwie to Klient dostarcza pieniądze do firmy, w której pracujemy. Co za tym idzie, zdajemy sobie sprawę, że Klient jest kluczowy. Mając świadomość tego elementu, możemy chętniej decydować się na otwarcie własnej działalności i samodzielnie poszukiwać Klienta.

4. Poszukiwanie pieniędzy.
Teoretycznie podstawa, ale z moich obserwacji nie koniecznie. Często na rozmowie o pracę ludzie bez negocjacji przyjmują dowolną propozycję. Wraz jednak ze swoim rozwojem i zauważeniem, że przecież „ceny rosną”, „trzeba płacić podatki”, itd. możemy dojść do wniosku, że warto zarabiać więcej. Postarać się o awans bądź znaleźć więcej Klientów, pracować bardziej wydajnie.

3. Poszukiwanie wolności finansowej.
W tym wypadku rozpoczynamy swoje działania tylko w tych formach, które docelowo mogą pozwolić nam osiągnąć tzw. „wolność finansową”. Nie decydujemy się zatem na pracę na etacie. Podejmujemy się tworzenia własnej firmy bądź korzystamy z licznych możliwości internetowych, mlm’ów, czy innych modeli biznesowych, które docelowo mogą doprowadzić nas do „wymarzonej” wolności…

2. Poszukiwanie pasji.
Pasja mogła pojawić się na każdym z wyżej wymienianych punktów. Jeśli jednak tak się nie stało, to osiągając wolność finansową, tym bardziej będzie nam doskwierać jej brak. Możemy wtedy sięgnąć głębiej w samego siebie, intensyfikować znalezienie tego „czegoś” co bez reszty nas poruszy i sprawi, że nasze życie nabierze kolorytu.

1. Droga pasji.
Będąc w tym miejscu jesteśmy „w domu”. Znaleźliśmy się na drodze, która sama w sobie była naszym celem. Od tego momentu naszym głównym zadaniem jest zwiększanie częstotliwości płynięcia swoim głównym nurtem. Kiedy jesteśmy na tej drodze, po prostu to wiemy, czujemy całym sobą.

Powyższe punkty są bardzo zbieżne, z tym, co możemy odnaleźć w piramidzie potrzeb Maslowa. Droga pasji to dla mnie nic innego jak najlepsza forma samorealizacji. Pamiętać jednak należy o tym, że przedstawiona powyżej piramida nie jest statyczna, ugruntowana jak piramidy w Egipcie. Podczas naszego życia dokonuje się bowiem wiele zmian i często powyższe etapy mogą się ze sobą nawzajem przenikać.

Zapraszam do podzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami w w/w zakresie.
Działaj z powodzeniem!
Szczepan Zmarzliński

Top