• Przystań
  • Autor
  • Inspiracje
  • Kontakt

O tym w jaki sposób regularnie płynąć swoim głównym nurtem

Podstawy produktywności

by Szczepan Zmarzliński

O tym w jaki sposób regularnie płynąć swoim głównym nurtem

Podstawy produktywności

by Szczepan Zmarzliński

by Szczepan Zmarzliński

Zanim zaczniesz pracować nad produktywnością zadbaj o to, aby była ona rozwijana w obrębie Twoich wrodzonych talentów i pasji. Dlaczego? Ponieważ wówczas będziesz mógł regularnie łapać wiatr w żagle i płynąć swoim głównym nurtem. Jak to zrobić? Odpowiedz sobie na 4 poniższe pytania.


1. Jaka jest Twoja osobowość?

Najprościej rzecz ujmując odpowiedz sobie na pytanie jaki masz charakter. Jakie cechy wyróżniają Twoją osobę. Jeśli masz problem z autorefleksją to zapytaj dowolnych osób z Twojego otoczenia. Zapewniam, że sporo ciekawego możesz dowiedzieć się na swój temat. Jeśli usłyszysz np. teoretycznie nie korzystną dla Ciebie cechę to zastanów się co korzystnego z niej wynika. Klasycznym przykładem dla mnie osobiście jest moja niecierpliwość, którą obracam w zaletę. Jest to bowiem domena ludzi czynu, tzw. rozruszników – inicjatorów działań. W tym punkcie sporo mogą Ci pomóc testy osobowościowe, horoskop urodzinowy bądź np. znajomość numerologii.

2. Jakie są Twoje wartości? Twoje stałe poglądy? Ukierunkowanie?

Czy stawiasz na bezpieczeństwo, czy na wolność? Jesteś niezależnym elektronem, wolnym strzelcem czy wolisz pracę w grupie? Cenisz sobie odważne zrywy, czy wolisz małymi krokami dochodzić do celu. Jesteś ambitny, zaangażowany, a może traktujesz życie jako zabawę. Określ swoją własną hierarchię wartości.

3. Jaki jest obszar Twoich zainteresowań?

Jakie masz hobby, co najbardziej lubisz robić w wolnym czasie. Jakiego typu książki czytasz, jakie filmy oglądasz. W obszarze jakiej dziedziny szczególnie lubisz zdobywać nową wiedzę i „być na bieżąco”. Jeśli masz szeroki zakres zainteresowań to zastanów się nad ich wspólnymi aspektami, tym co Cię porusza.

4. Jakie są Twoje aktualne umiejętności?

Co konkretnie umiesz i LUBISZ robić, jakie masz kompetencje. Nauka jakich zajęć przychodzi Ci łatwo? Zastanów się jaka forma pracy jest dla Ciebie najbardziej korzystna.

Polecam wziąć sobie kawałek kartki i rozpisać w tabelce wszystkie odpowiedzi. Dzięki temu uzyskasz mapę swojego potencjału, zobaczysz siebie w tych obszarach, w których masz naturalne uzdolnienia. Jeśli będziesz potrafił połączyć ze sobą wszystkie elementy to jesteś na dobrej drodze do długofalowego sukcesu. Sukcesem nazywam podążanie drogą swojego głównego nurtu. Dzięki znajomości samego / samej siebie możesz regularnie nim płynąć, a podczas słabszych chwil bezpiecznie przycumować do brzegu i płynąć dalej kiedy po burzy wyjdzie słońce. Uwaga! Nie ograniczaj się, nie myśl w kategorii do jakiej branży czy zawodu pasują Twoje odpowiedzi. Twórz swoją własną branżę, działaj według strategii błękitnego oceanu. W ten sposób możesz stworzyć wolną, niezagospodarowaną jeszcze przestrzeń rynkową. Konkurencja przestaje być istotna.

Jeśli chcesz umówić się na konsultację, która pozwoli Ci głębiej sięgnąć w swoje wewnętrzne „pobudki” i pozbyć się przypuszczeń na rzecz zrozumienia to zapraszam do kontaktu!
Szczepan Zmarzliński

Top