• Przystań
  • Autor
  • Inspiracje
  • Kontakt

Zostań kapitanem swoich predyspozycji

Talenty, a zespół piłkarski. Organizacja pracy w grupie.

by Szczepan Zmarzliński

Zostań kapitanem swoich predyspozycji

Talenty, a zespół piłkarski. Organizacja pracy w grupie.

by Szczepan Zmarzliński

by Szczepan Zmarzliński

Zacznijmy od definicji.
Talent to wrodzone predyspozycje. Przejawiają się one w ponadprzeciętnym stopniu sprawności w danej aktywności, oraz łatwości w uczeniu się jej. Talenty, inaczej uzdolnienia występują w sferze intelektualnej, jak i fizycznej.

Talent to cechy, wyróżniki, które sprawiają, że dana osoba naturalnie wyróżnia się w tym co robi. Jeśli zdaje sobie z tego sprawę, jest świadoma swojego talentu to wówczas może go kształtować i wykorzystać praktycznie w każdej dziedzinie życia, której się podejmie.

Dla lepszego zobrazowania tematu odniosę się do świata sportu, konkretnie do najbardziej popularnej dyscypliny, jaką jest piłka nożna.
Zadajmy sobie pytanie, co przychodzi danemu piłkarzowi łatwo, na jakich zdolnościach opiera swoją karierę? Czy jest to np. kreatywność, dyscyplina, a może nieodparta chęć osiągania coraz większych postępów w samorozwoju? Obserwując mecze piłkarskie możemy zobaczyć np.:

  • dowódców, osoby potrafiące naturalnie zintegrować do walki o wspólny cel drużynę (często pełnią oni rolę kapitanów),
  • solidnych, zorganizowanych, zdyscyplinowanych rzemieślników (najczęściej są to obrońcy i defensywni pomocnicy),
  • kreatywnych, tworzących grę „playmakerów” którzy potrafią dostrzec dobrze ustawionych partnerów i z polotem podać do nich piłkę,
  • skrzydłowych, którzy na bazie swojej dynamiki, przyśpieszenia i wiary w siebie potrafią przedryblować połowę boiska i wyłożyć piłkę „jak na tacy” lepiej ustawionemu koledze,
  • napastników – wyrachowanych łowców bramek, potrafiących skoncentrować się na postawieniu „kropki nad i”.

Powyższe przykłady nie są oczywiście regułą, niemniej cechy charakterystyczne, które wyróżniają danego zawodnika to nic innego, jak jego talenty! Trener w zależności od swojej koncepcji i pomysłu na taktykę dobiera na poszczególne pozycje zawodników biorąc pod uwagę ich predyspozycje mentalno – fizyczne. Nie ma w tym przypadku, że często zmiana pozycji / zadań na boisku może w krótkim czasie teoretycznie średniej klasy zawodnika wywindować co najmniej kilka poziomów wyżej.

Powyższa zależność ma miejsce zarówno w świecie sportu, jaki i w różnego rodzaju organizacjach. Każdy z członków zespołu ma swoje zdecydowanie mocne strony. Jeśli trener/kierownik potrafi wydobyć je z zawodnika/pracownika, wskrzesić jego najgłębszy potencjał to wówczas istnieje bardzo duża szansa na osiągnięcie ponadprzeciętnych wyników. Zrozumienie własnych talentów pozwala wykazać się danej osobie na każdej płaszczyźnie. Niezależnie czy jest to boisko piłkarskie, praca w organizacji, czy wspólne działania w gronie znajomych.

Każdy z nas może samodzielnie dojść do tego, w czym tkwi jego wewnętrzna, naturalna moc. Tym samym poszukując pracy, bądź pomysłu na biznes możemy pojawiać się w przestrzeniach, które najbardziej sprzyjają naszemu rozwojowi i zadowoleniu z tego co robimy. Znając swoje faktyczne predyspozycje i informując o nich swoich potencjalnych przełożonych / klientów na starcie wyróżniamy się i zyskujemy wiarygodność.

Podsumowując. Możesz grać na adekwatnej dla siebie pozycji i podejmować się zadań, które w najlepszym stopniu podkreślą Twoje mocne strony. Jest to niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie kariery sportowca, czy poszukujesz nowego zajęcia w życiu. Najważniejsza w tym punkcie jest świadomość siebie, tego co Cię „porusza”, w czym czujesz się najlepiej i dajesz największą korzyść swojemu odbiorcy. Nazwij to i podaj dalej.

Szczepan Zmarzliński – Aktywator, Strateg.

Top