• Przystań
  • Autor
  • Inspiracje
  • Kontakt

O tym jak przestać przeżywać zawód i zacząć żyć w zgodzie z powołaniem.

Zawód czy mistrzostwo?

by Szczepan Zmarzliński

O tym jak przestać przeżywać zawód i zacząć żyć w zgodzie z powołaniem.

Zawód czy mistrzostwo?

by Szczepan Zmarzliński

by Szczepan Zmarzliński

Czy to co robisz jest Twoim powołaniem?

Zastanów się. Jeśli czujesz, że nie do końca, to prawdopodobnie jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że swoją pracę nazywasz swoim zawodem. A zawód z definicji to nic innego jak: „przykre uczucie, doznawane gdy nie spełniają się czyjeś marzenia, plan. Zawód to gorycz, żal, rozżalenie”. Stąd też wzięły się tzw. „piąteczki, piątunia”. Aby się pocieszyć iluzoryczną wolnością.

Tak właśnie jest z zawodem. Marzysz o pracy marzeń, dostajesz ją i po jakimś czasie przeżywasz zawód, usypia Cię to i śpisz tak 10, 20, 30 lat do emerytury.
Praca marzeń to taka praca, którą wykonywałbyś/wykonywałabyś nawet gdyby Ci za to nie płacono. Altruizm? Może się to w ten sposób przejawiać, ale rób to dalej, choćby „po godzinach”.

Rozwijaj się w tym, kształtuj! Rozmawiaj o tym, dziel się tym, żyj tym. Jest tylko kwestią czasu, aż Twoja pasja przyniesie owoce, plony za które inni będą gotowi Cię wynagrodzić.
Dołująca krytyka? Każda jest konstruktywna! Zarówno ta od mistrzów, jak i od osób, które przeżywają obecnie zawód. Doceń ją, kłody rzucane pod nogi mogą Cię doskonale hartować, wzmocnić Twoją wytrzymałość. To właśnie z tych kłód będziesz mógł zrobić most, który pozwoli Ci przejść na drugą stronę, do świata maestrii, Twojego mistrzostwa!

W czym możesz osiągać spełnienie? W tym do czego masz wrodzone predyspozycje, w tym co jest zgodne z Twoimi wartościami, zainteresowaniami, w tym czego nauka przychodzi Ci lekko.
Nie wiesz co to takiego? Szukaj. Doświadczaj.

Jeśli już teraz żyjesz swoim życiem, robisz to co kochasz, ale czujesz, że czegoś Ci brakuje to prawdopodobnie to coś to tylko zmiana słownictwa i nastawienia.
W innym razie czeka Cię być może głębsza przemiana. No chyba, że wolisz przeżywać zawód i spać sobie spokojnie w swojej strefie komfortu.

Wszystko zależy od Ciebie.
Szczepan Zmarzliński

Top